Празниците през м. Май


6 май Гергьовден

         Гергьовден или Денят на Свети Георги - един от най-важните и най-красивите празници през пролетта. В народа той е свързан със селското стопанство (Джордж на гръцки означава "земеделец"), с животновъдството и по-общо с пролетта и обновяването на природата. В България Св. Георги се смята за един воин, защитник и покровител на овчарите и добитъка им. Гергьовден е свързан с традиционната и богата трапеза. За празничната трапеза домакинята приготвя специален обреден хляб ("боговица"), на която тя вае от тестото фигурки на овчара и овцете. В чест на Св. Георги във всеки дом (в селата това е традиция) колят младо агне. Преди това, на главата му поставят венец от цветя, които са били събрани сутринта, а на лявият рог запалват свещ и се прочита молитва. Обикновено, агнето го колят пред входната вратата и кръвта я изливат в реката или в някой мравуняк (овцете да се плодят като мравките). Кожата на закланото агне, според обичая, отива като дар на църковният храм. Традиционното ястие на празничната трапеза - "агне печено на шиш" и "агнешка дроб сърма". На масата се пие вино и се пеят песни. След като хапнат, хората започват да танцуват хоро. Хорото води най-известният овчар или бременна жена със зелено клонче в ръка. Гергьовден е неподвижен празник.


12 май - Международен ден на медицинските сестри

          Денят е в чест на годишнината от рождението на първата медицинска сестра Флорънс Найтингейл /1820 - 1910/. Английската медицинска сестра Флоранс Найтингейл организира отряд санитарки да оказват помощ на ранените по време на Кримската война. Тя създава и разработва първата система за подготовка на средни и младши медицински кадри във Великобритания. Пише и няколко книги, които по-късно са използвани като учебници по здравни грижи. Международен ден на медицинските сестри е неподвижен празник и международен празник.



24 май - Ден на Българската просвета, култура и славянската писменост

          Всяка година на 24 май във всички славянски страни тържествено прославяват създателите на славянската азбука Кирил и Методий - словенски учители. Както е известно, братята Св. Св. Кирил и Методий произхождат от благородно и благочестиво семейство и живеели в гръцкият град Солун.
На 24-ти май църквата почита паметта на Св. Св. Кирил и Методий. Братята са били православни монаси и славянската писменост са създали в гръцки манастир. Учените смятат, че славянската азбука е създадена през IX век, около 863 година. Новата азбука се нарича "кирилица" в името на един от братята, Константин, който станал монах и съответно си сменил името на Кирил. На него му помал в благородното дело за образованието на славянските народи неговият по-голям брат Методий. Кирил, който от ранна възраст показвал големи способности и напълно разбиране на всички науки от времето си и изучил много езици, на базата на гръцкият е създал славянската писменост. Тя значително е променила гръцката азбука за да се предава по-точно славянската звукова система. Били са създадени две азбуки - глаголица и кирилица. Освен това, братята гърци са превели на славянски език: Евангелие, Апостол и Псалтир. Ден на Българската просвета, култура и славянската писменост е неподвижен празник.


Няма коментари:

Публикуване на коментар